Stacja kontroli pojazdów —  kiedy przeprowadzić badanie techniczne auta?

Stacja kontroli pojazdów —  kiedy przeprowadzić badanie techniczne auta?

Przegląd techniczny to dla wielu kierowców powód do stresu. Nie powinno tak być. Dlaczego? Bo jego zadaniem jest sprawdzenie stanu auta i przeciwdziałanie ewentualnemu prowadzeniu niesprawnego pojazdu. Gra toczy się zatem o bezpieczeństwo na drodze. Jeśli auto ma usterki, trzeba o tym wiedzieć i je naprawić. Jak często należy sprawdzać samochód? Sprawdź!

Stacja kontroli pojazdów to sojusznik, a nie wróg!

Badanie techniczne jest obowiązkowe, a za jego niewykonanie może grozić mandat i utrata dowodu rejestracyjnego. Kierowcy często traktują ten proces jako zło konieczne, wielu z nich wręcz boi się, że diagnosta znajdzie jakieś wady, które uniemożliwią uzyskanie dopuszczenia do ruchu. Nie należy tak do tego podchodzić. Przecież to, czy układy w samochodzie są sprawne, decyduje o bezpieczeństwie jego prowadzenia. 

Koszt przeglądu nie jest wysoki. W większości przypadków stacja kontroli pojazdów pobierze zaledwie 98 zł. Nie jest to kwota, która nadmiernie uszczupli budżet, dlatego obawy o brak podbicia dowodu przez specjalistę są bezzasadne. W przypadku odmowy właściciel dowie się o groźnych awariach, które będzie miał szansę naprawić, a następnie wykonać kolejną kontrolę i uzyskać zgodę na poruszanie się swoją maszyną. Ważne, by przestrzegać terminów przeglądów. 

Co ile należy wykonać przegląd? 

Każdy, kto kupuje nowy pojazd, może liczyć na rzadszą obecność w stacji. Auto z salonu pierwszy raz należy skontrolować po upływie trzech lat, a następnie, gdy miną kolejne dwa. Ponad pięcioletni samochód będzie wymagał kontrolowania co roku. Datę wizyty wyznacza diagnosta. Kierowca uzyskuje w dowodzie pieczątkę, która informuje, do kiedy obowiązuje aktualny przegląd. 

Przypomnienie ze stacji diagnostycznej!

Osoby, które obawiają się, że mogą zapomnieć o wskazanym terminie, mają możliwość skorzystania z pomocy. Coraz więcej firm w trosce o dobro swoich klientów świadczy bezpłatne usługi przypomnienia o zbliżającym się badaniu. Wystarczy podać swój numer, a stacja kontroli pojazdów powiadomi SMS-em. 

Przestrzegaj przepisów — wykonuj badania w terminie!

Wizyta u diagnostów jest obowiązkowa i stanowi warunek uzyskania pozwolenia na poruszanie się samochodem. Żeby uniknąć kłopotów, należy przestrzegać wyznaczonych terminów kontroli stanu technicznego. Warto mieć na uwadze, że brak aktualnej pieczątki w dowodzie może stać się przyczyną jego zatrzymania i otrzymania wysokiej kary finansowej. 

Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń Previous post Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń