Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń

Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń

Polskie przepisy nakazują kierowcom rejestrację posiadanych aut i ich prawidłowe oznakowanie. Jak powinny wyglądać tablice rejestracyjne przeznaczone do zwykłego samochodu osobowego, auta zabytkowego lub dyplomatycznego środka transportu? Dowiedz się więcej na ten temat.

Znaki na tablicy rejestracyjnej

Podstawową funkcją tablic rejestracyjnych jest umożliwienie szybkiej identyfikacji pojazdu. Właśnie dlatego znajdują się na nich litery oznaczające województwo i powiat, w jakich zostało zarejestrowane auto. Dla przykładu, województwo kujawsko-pomorskie ukryte jest pod symbolem C, a zachodnio-pomorskie utożsamia się z literką Z. Ponadto na tablicy umieszczany jest indywidualny numer pojazdu. Czy kierowca ma wpływ ma rodzaj oznaczeń? Jak najbardziej. Może złożyć wniosek o wydanie tablicy indywidualnej i wskazać 5 z 7 znaków, zaraz po obligatoryjnym oznaczeniu województwa i powiatu.

Oznakowanie pojazdu w Polsce

Jak wyglądają standardowe tablice do oznakowania pojazdu? Mają biały kolor i wytłoczony jest na nich czarny napis. Po lewej stronie znajduje się niebieski pasek z symbolem państwa i Unii Europejskiej. Ponadto kierowca przy rejestracji auta otrzymuje nalepkę legalizacyjną. Nieco inaczej wyglądają polskie tablice rejestracyjne dla samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym. Mają kolor zielony uprawniają kierowcę do różnych przywilejów, na przykład darmowego postoju w strefie płatnego parkowania.

Na autach zabytkowych umieszczane są natomiast żółte tablice z czarnymi napisami i dodatkowy symbol wskazujący na historyczny charakter środka transportu. Szczególne rodzaje oznaczeń przeznaczono też dla samochodów dyplomatycznych, które można poznać po białych znakach na niebieskim tle. W celu wydania identyfikacyjnych elementów do posiadanego środka transportu należy złożyć wniosek w urzędzie oraz uiścić opłaty związane na przykład z wydaniem dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz naklejki kontrolnej na szybę. Łącznie może być to koszt około 1000 złotych.

Legalna tablica rejestracyjna

Już wiesz, na czym polega legalne oznakowanie samochodu według polskich przepisów. Masz nowe auto? Skontaktuj się z urzędnikami i złóż odpowiedni wniosek. Przy zakupie tablicy rejestracyjnej zwróć uwagę na widoczne na niej symbole i upewnij się, że są zgodne z zastosowaniem i specyfikacją auta.

Czy warto przejść szkolenie FANUC? Previous post Czy warto przejść szkolenie FANUC?
Jak działa stacja kontroli pojazdów? Next post Jak działa stacja kontroli pojazdów?