Jak uzyskać polskie tablice rejestracyjne?

Jak uzyskać polskie tablice rejestracyjne?

Każdy samochód poruszający się na polskich drogach musi być odpowiednio oznakowany. To samo dotyczy motocykli i motorowerów. Sprawdź, jak uzyskać tablicę rejestracyjną dla swojego pojazdu i o czym trzeba pamiętać w trakcie rejestrowania go w urzędzie.

Wniosek o zarejestrowanie pojazdu

Nowy właściciel auta ma trzydzieści dni na urzędowe zarejestrowanie swojego środka transportu. Wszystko rozpoczyna się od złożenia wniosku w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. W przypadku miast na prawach powiatu należy udać się do urzędu miasta, a w Warszawie do urzędu dzielnicy. W dokumencie powinny znajdować się wszystkie najważniejsze informacje na temat pojazdu, na przykład jego typ, marka, numer identyfikacyjny VIN, rok produkcji oraz numer nadwozia i silnika.

Przy złożeniu wniosku można liczyć na tymczasową rejestrację auta na okres jednego miesiąca. W tym czasie urzędnicy weryfikują otrzymane dokumenty. Po ostatecznym zaakceptowaniu wniosku uzyskane polskie tablice rejestracyjne obowiązują bez ograniczeń czasowych. Chcąc zarejestrować samochód trzeba uwzględnić opłaty urzędowe, na przykład za wydanie dowodu rejestracyjnego, znaków legislacyjnych, nalepki kontrolnej na szybę oraz tablicy do oznakowania środka transportu.

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Możliwość szybkiego zidentyfikowania pojazdu jest szansą na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Policja sprawniej wyłapuje przestępców oraz zyskuje narzędzia do poszukiwania zaginionych osób lub skradzionych aut. Standardowe tablice rejestracyjne zawierają wyróżnik województwa i powiatu oraz indywidualny numer środka transportu. Właściciel samochodu może jednak zdecydować się na spersonalizowanie oznaczeń i zlecić wykonanie indywidualnej tablicy ze wskazanym przez siebie napisem.

Specyficzny sposób identyfikacji znajduje zastosowanie w pojazdach zabytkowych i dyplomatycznych. W tym pierwszym przypadku wykorzystywane są żółte tablice z czarnymi napisami, w drugim niebieskie tło i białe znaki oraz symbol Unii Europejskiej.

Legalne oznakowanie samochodu

Przestrzegaj obowiązujących w Polsce przepisów i zwróć uwagę na prawidłowe oznakowanie swojego pojazdu. Twoje tablice rejestracyjne muszą być zgodne z normami prawnymi. Zamów je u sprawdzonego producenta, który oferuje rozwiązania odpowiednie dla różnych środków transportu.

Czy warto przejść szkolenie FANUC? Previous post Czy warto przejść szkolenie FANUC?
Jak działa stacja kontroli pojazdów? Next post Jak działa stacja kontroli pojazdów?