Jak działa stacja kontroli pojazdów?

Jak działa stacja kontroli pojazdów?

Choć przebieg okresowych badań technicznych samochodów jest ściśle kodyfikowany przez prawo, wciąż mogą znaleźć się zakłady, które dopuszczają się oszustw i szukają możliwości odstąpienia od zapisów. Dlatego dobrze jest znać podstawowe zasady, które technik powinien przestrzegać. Sprawdź, jak powinna działać stacja kontroli pojazdów!

Stały cennik!

Podstawowym przepisem jest stały cennik. Oznacza to, że kwota, jaką przyjdzie zapłacić klientowi, w każdej firmie powinna wynosić tyle samo

Bez względu na to, w którym regionie kraju znajduje się dany punkt, kwota, jaką przyjdzie zapłacić klientowi, w każdej firmie powinna wynosić tyle samo. Podstawowym przepisem jest stały cennik. Oczywiście bywa zależny od rodzaju auta czy też jego przeznaczenia. Okresowe badanie tzw. osobówek jest najtańsze. Właściciele maszyn wyposażonych w instalację LPG muszą liczyć się z większym wydatkiem.

W przypadku osób dysponujących samochodem, który ma być wykorzystywany do przewozu ludzi (np. TAXI), diagnosta doliczy kolejną opłatę. 

Przebieg badania technicznego

Prawo opisuje także, jak powinno wyglądać badanie techniczne auta. Zgodnie z przyjętą procedurą musi ono składać się z trzech etapów. Na początku stacja kontroli pojazdów przeprowadzi identyfikację konkretnego modelu na postawie numeru VIN i dowodu osobistego.

Następnym krokiem będzie sprawdzenie realnego stanu technicznego samochodu i potwierdzenie, czy poszczególne podzespoły są sprawne, a korzystanie z nich nie będzie stanowiło zagrożenia dla uczestników ruchu. Diagnosta skupi się m.in. na układzie hamowania, zawieszeniu, oświetleniu.

Chodzi o te komponenty, które zapewniają autu przyczepność, a kierowcy kontrolę nad nim. Specjalista sprawdza, czy stan techniczny pojazdu pozwala na jego bezpieczne prowadzenie. Zadaniem pracowników stacji nie jest analiza poziomu eksploatacji układów, których ewentualna awaria nie wiązałaby się ze stworzeniem sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Klient nie może zatem liczyć, że przy okazji zostanie jakość np. jego sprzęgła, turbiny, skrzyni biegów itp. Na końcu zbadane zostanie dodatkowe wyposażenie, jak np. instalacja LPG. 

Wybierz właściwą stację kontroli!

Wybór właściwej stacji kontroli może przynieść szereg dodatkowych korzyści. Firmy zabiegają o klienta, dlatego oferują prezenty za skorzystanie właśnie z ich usług. W większości przypadków podarunki są podobne, ale są też przedsiębiorstwa, które znacznie wybijają się na tym polu. Dlatego warto poczytać opinie. 

 

Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń Previous post Polskie tablice rejestracyjne — rodzaje oznaczeń