Przydomowa oczyszczalnia — warto czy nie?
Zastanawiając się nad wyborem sposobu gospodarowania nieczystościami płynnymi, natrafić można na oferty różnych rozwiązań. Są to między innymi: budowa szamba, przyłączenie się do sieci publicznej kanalizacji, a także przydomowa oczyszczalnia ścieków. To ostatnie rozwiązanie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród osób zorientowanych ekologicznie, jak i szukających oszczędności. Poznaj je!
Przydomowa oczyszczalnia — czy to się opłaca?
Odprowadzanie ścieków do miejskiej kanalizacji jest na pewno wygodne, ale wiąże się z opłatami. Najpierw ponosi się koszty wykonania przyłącza, potem zaś regularnie płaci za utylizację nieczystości, przy czym opłaty te, rzecz jasna, mogą wzrastać. Przydomowa oczyszczalnia nie generuje systematycznych kosztów, ponieważ nie opróżnia się jej jak to ma miejsce w przypadku szamba. Poniesiony na budowę koszt zatem szybko się zwróci. Nie trzeba będzie też pilnować opłacania rachunków ani zamawiać usług asenizacyjnych.
Czy to jest bezpieczne?
Jak wiadomo, nieczystości nie należą do najbezpieczniejszych substancji. Mogą skazić glebę i wody gruntowe, a ich opary są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wiele wypadków zdarza się zwłaszcza w przypadku posiadania szamb. Dobrze wykonana, wysokiej jakości oczyszczalnia przydomowa jest w pełni bezpieczna, na tyle, że w jej pobliżu mogą bawić się dzieci. Nie da się do niej wpaść, nic się z niej nie wydostaje. Jest też bezpieczna dla środowiska. To w pełni ekologiczne rozwiązanie, pozwalające odzyskiwać wodę i używać ją na przykład do podlewania ogrodu czy wypuszczać do gruntu albo cieków wodnych.
Łatwa obsługa
Montaż takiego systemu to także świetna opcja dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy tym, gdzie trafiają ich ścieki i co z nimi zrobić. Można zapomnieć o konieczności zamawiania usług asenizacyjnych, niszczeniu posesji przez wóz i przykrym zapachu. Takie konstrukcje nie wymagają też sterowania elektronicznego, inwestować mogą w nie więc wszyscy zainteresowani.
Inwestycja dobra dla portfela i środowiska
Jak widać, rozwiązanie to ma praktycznie same zalety, nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Warto rozważyć jego wdrożenie we własnym domostwie.