Kto może pomóc, psycholog czy psychiatra w Poznaniu?

Kto może pomóc, psycholog czy psychiatra w Poznaniu?

Obecnie bardzo wielu ludzi doświadcza zaburzeń psychologicznych, rzadkością nie są też choroby psychiczne. Mimo to wiedza na ich temat nie jest powszechna, tak samo jak na temat tego, z czyjej pomocy skorzystać w danym przypadku —  psychologa, psychiatry, a może psychoterapeuty. Dowiedz się, co oferują ci specjaliści!

Psycholog, psychiatra, a może psychoterapeuta? Różnice

Oczywiście wiedza o tym, do kogo udać się ze swym problemem, nie jest niezbędna. Wiele placówek świadczących pomoc dla osób z zaburzeniami psychologicznymi i psychicznymi ma w swych szeregach różnych specjalistów. Zgłoszenie się do takiego miejsca daje pacjentowi pewność, że zostanie odpowiednio pokierowany. Poza tym psycholog może doradzić konsultację z psychiatrą, a psychiatra —  odesłać do psychologa.

Kompetencje tych specjalistów znacząco się różnią. Warto wiedzieć o tym, że:

  • psychiatra jest lekarzem, pomaga zatem w poważniejszych przypadkach, np. w chorobach psychicznych, jak schizofrenia, nerwica; zgłaszać się do niego można przede wszystkim wtedy gdy podejrzewa się, że potrzebne będzie leczenie także farmakologiczne —  dotyczy to wielu sytuacji, także np. przeżywania silnego stresu, powodującego objawy somatyczne;
  • psycholog nie jest lekarzem, nie może zatem przepisywać leków ani też wystawić zwolnienia chorobowego; jego zadaniem jest udzielanie konsultacji, opierających się na rozmowie —  ma to na celu dotarcie do źródeł problemu i wypracowanie odpowiednich mechanizmów, np. zachowań czy technik relaksacyjnych;
  • psychoterapeuta zajmuje się prowadzeniem psychoterapii, mając często w tym względzie szersze kompetencje niż psycholog, gdyż ten drugi głównie udziela konsultacji.

Psychiatra w Poznaniu —  komu może pomóc?

Przykładowe problemy, z jakimi można zgłaszać się do takiego specjalisty, zostały już wcześniej wymienione. To zatem nie tylko poważne choroby, wymagające leczenia medykamentami (rzadko jednak stosuje się tylko je, zazwyczaj łączy się farmakoterapię z psychoterapią), ale też np. silny stres, a nawet bezsenność. Poza tym psychiatra w Poznaniu często pomaga osobom uzależnionym, np. od alkoholu. Uzależnienie to zawsze poważna, groźna choroba, wymagająca leczenia.

Pomoc dopasowana do potrzeb

Różni specjaliści mają odmienne kompetencje, a ich dostępność na rynku jest dobra, dzięki czemu każdy może otrzymać pomoc, jakiej potrzebuje, wystarczy tylko się po nią zgłosić. Nie warto przy tym zwlekać, gdyż problemy w kwestii psychiki istotnie zmniejszają komfort życia.