Jak pomaga psychiatra w Poznaniu?

Jak pomaga psychiatra w Poznaniu?

Problemy z psychiką wykazuje coraz więcej osób, co ma ścisły związek z wysokim stopniem rozwoju cywilizacji, rozpadem więzi czy szybkim tempem życia. Specjaliści wskazują, że odsetek osób mających takie dolegliwości będzie się zwiększał, dlatego ważne jest, by wiedzieć, gdzie szukać pomocy —  a także z niej korzystać. Sprawdź, jak i w czym pomaga psychiatra z Poznania.

Kiedy do psychiatry?

Zdecydowana większość osób zmagających się z dolegliwościami natury psychologicznej i psychicznej udaje się do psychologa lub nosi się z zamiarem skorzystania z takiej konsultacji. Na pewno wynika to też z faktu, że psychologów czy terapeutów jest w Polsce więcej niż lekarzy psychiatrów, dostępność takich usług jest zatem lepsza. Niestety jednak, psycholog, niebędący lekarzem i niemający uprawnień do wdrożenia leczenia farmakologicznego, nie zawsze może pomóc. Pacjenci mogą zgłaszać się do specjalisty psychiatrii sami lub po wskazaniu tej drogi przez psychologa (czy np. lekarza rodzinnego).

Lekarz taki zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób psychicznych. Takich schorzeń jak schizofrenia, psychoza i podobnych nie można mylić z zaburzeniami. Są to nieraz choroby przewlekłe, wymagające ciągłego stosowania leków —  sama terapia psychologiczna nie pomoże. Poza tym do specjalisty takiego zgłaszają się osoby z depresją (tutaj podstawą jest psychoterapia, ale zwykle też wdraża się farmakoterapię), nerwicą, zaburzeniami lękowymi czy z nałogami.

Jak może pomóc psychiatra z Poznania?

Specjalista taki także może prowadzić terapię polegającą na rozmowie. Przede wszystkim jednak lekarz psychiatrii ma uprawnienia do wystawiania recept na leki. Zwykle są to środki uspokajające, a także przeciwdepresyjne. Co ważne, są one przepisywane nie tylko osobom chorym, ale też na przykład cierpiącym na bezsenność czy przeżywającym silny stres i odczuwającym objawy somatyczne.

Poza tym psychiatra z Poznania może skierować pacjenta na leczenie do szpitala (także uzależnionego —  na odwyk), jak również wystawić mu zwolnienie chorobowe z pracy —  kiedy lepiej dla jego zdrowia będzie przez jakiś czas pozostać w domu.

Wsparcie zdrowia psychicznego

Korzystanie z usług psychologa, a nawet psychiatry, nie jest już postrzegane jako coś wstydliwego. Ważne jest, by, jeśli zachodzi taka potrzeba, sięgnąć po tego rodzaju pomoc. Zaburzenia psychologiczne raczej nie mijają same, częściej pociągają za sobą kolejne, a także przeradzają się w choroby psychiczne!